Az életmód változáshoz fontos ismerned a változás nyolc kulcsa megközelítést, amelyet John Kotter dolgozott ki Leadership Management területen, de az életmód változás területén is alkalmazható. A változás fázisain keresztül fogsz menni, amennyiben eldöntöd, hogy az egészségesebb életed érdekében megteszed a szükséges lépéseket önmagadért.
Kotter megközelítése: ha elkerülöm a hibákat, akkor sikeres lehet a változás. A nyolc kulcs időrendben:
- Elkényelmesedünk, jól esik a langyos víz, nem hisszük és nem érezzük a változás szükségességét (motiváció hiánya, jövőkép hiánya). Ha nincs meg ez a kiinduló pont, akkor nem valósulhat meg a változás.
- Elmulasztjuk összeállítani a kellően meghatározó szószólók csapatát. Ez a pont az életmód változásban úgy lehet releváns, hogy szükséges kialakítanunk a változásban a támogatóink körét.
- Alábecsüljük a jövőkép jelentőségét.
- Nem kommunikáljuk világosan a jövőképet. Életmód változásban: nem fogalmazzuk meg világosan önmagunk számára a jövőképet.
- Hagyjuk, hogy az akadályok megbénítsák a kezdeményezésünket (pl. ellenállásba ütközöm, nincs rá energiám, nem elég az akaraterőm, stb…)
- Elmulasztjuk a rövid távú sikerek pozitív hatásának értékelését
- Túl hamar kijelentjük, hogy elértük a változást (A türelem hiánya. Már majdnem elértük és kijelentjük, hogy kész vagyunk vele. Kialakul egy kezdeti „törékeny meggyőződés a változásról” az első sikerek után – itt nem szabad elengedni a gyeplőt. Ha itt elfogadom, hogy elértem a változást, akkor tulajdonképpen lényegi változás nem történt meg.)
- Figyelmen kívül hagyjuk, hogy beépítsük a változás kultúráját. Életmód váltás esetén: építsük be a változás kultúráját a személyes attitűdünkbe.
Kotter: ha a listázott hibákat sikerül kiküszöbölni, akkor sikeres lesz a változás, ha a fentiekből csak egy nem valósul meg, akkor nagy valószínűséggel nem lesz sikeres a változás, nem valósul meg a kitűzött cél.